Visočani stigli do pobjede u dramatičnom finišu derbija: NK Bosna – FK Rudar 2:1

Derbi koji uvijek pobudi veliku pažnju javnosti danas je napunio tribine stadiona u Lukama, a gledaoci su imali priliku da od prve do, bukvalno, posljednje sekunde uživaju u igri obje ekipe.

Nešto bolji su u ovom slučaju bili Visočani koji su uspjeli stići do dva pogotka, za razliku od jednog koliko su uspjeli postići Kakanjci.

Domaći nogometaši su, od samog početka susreta, imali inicijativu na svojoj strani te su već u prvih pet minuta uspjeli da kreiraju jednu stopostotnu šansu, koja je ih je zamalo dovela do ranog vodstva. U nastavku prvog poluvremena nekako su se šanse i snage izjednačile te smo prvih pola sata igre gledali podjednaku igru obje ekipe koje traže svoje prilike. Ipak, u posljednjih 15-ak minuta prvog dijela Visočani su ubacili u brzinu više i dopustili nekoliko prilika gostima, a onda vješto iskoristili to što su svi nogometaši iz Kaknja u napadu da, u 37. minut, iz kontranapada postignu pogodak.

Strijelac je bio Kovač, a najzaslužniji igrač i asistent kod postizanja prvog pogotka Bosne bio je Mujezinović.

U takvom duhu završen je i prvi dio utakmice, a sam kraj nije ponudio neka uzbuđenja, osim što je nogometašima iz Kaknja poništen jedan pogodak zbog offsidea.

Drugo poluvrijeme gostujući nogometaši otvorili su nešto agresivnije, pokušavši da stignu do izjednačenja, a možda i preokreta, što bi im pomoglo u održavanju na samom vrhu tabele u prvenstvu. Ipak, Visočani su bili neumoljivi i odbrana je radila svoj posao solidno, te protivnički igrači nisu mogli učiniti ništa više osim uputiti šuteve izvana. Ipak, jedan takav šut šokirao je cijele tribine, koje su nakratko zanijemile, jer je Hajdarović u redovima Rudara uspio pronaći rupu u odbrani Bosne. U 82. minuti ovaj kakanjski nogometaš uspijeva doći na ivicu šesnaesterca Bosne i postići pogodak za izjednačenje.

No, ni Visočani nisu očajavali, nego su munjevito reagovali, te samo tri minute kasnije na drugom kraju terena Papaz natrčava na odbijenu loptu i uspijeva pogoditi za novo vodstvo visočke ekipe.

Do kraja utakmice trajala je borba pred oba gola, te je posebno nekoliko izglednih šansi imala ekipa Rudara, ali ipak nije im uspjelo za rukom da odnesu barem jedan bod sa stadiona u Lukama.

Bosna je tako upisala drugu vezanu pobjedu, ostvarivši sjajan trijumf, koji joj može pomoći i u nastavku sezone. Rudar je, s druge strane, prvi put ove sezone poražen baš u Visokom, te će biti upitna njihova forma u nastavku prvenstva, kada je riječ o kratkoročnim procjenama.

Naredno kolo Visočani će putovati u Banoviće, na gostovanje kod ekipe Budućnosti, gdje ih očekuje još jedan težak zadatak koji, sigurni smo, izabranici trenera Dedića mogu ispuniti ukoliko bude, kao danas, postojalo htijenje da se utakmica odigra na vrhunskom nivou.

Završeni su i ostali susreti koji su se danas igrali u okviru 10. kola Prve lige FBiH, a postignuti su sljedeći rezultati:

Goražde – Velež 0:0,
Čapljina – Orašje 1:1,
Zvijezda – Radnički 2:0,
Travnik – Jedinstvo 1:0.

Ovim trijumfom, drugim vezanim, Visočani su se vratili na drugo mjesto tabele, sa samo jednim bodom zaostatka za prvoplasiranim Orašjem, koje je danas remiziralo sa Čapljinom. To su zaista lijepi razlozi za slavlje, jer osim velike pobjede, koja je još veća kada je riječ o komšijskom derbiju, Bosna može biti zadovoljna i velikom pobjedom na tribinama. Pune tribine stadiona i publika koja mirno i dostojanstveno navija za svoj tim zaista mogu biti ponos visočkog kluba, sada u vrijeme kada se nogomet vraća u punom kapacitetu ponovo na stadion u Lukama.