Sportske.ba; Alija Čulov i Ibrahim Hrvat u idelnom timu kola

Poslije zimske pauze utakmicama 16. kola nastavljena je Prva liga FBiH.

Jedan od derbija ove runde odigran je u Čapljini gdje je istoimeni domaćin koji se bori za opstanak ugostila jesenjeg prvaka, Bosnu iz Visokog, ovaj duel je riješen u nadoknadi izgubljenog vremena, a “zlatni” gol za visočke Karioke je postigao Denis Cana.

U drugom derbiju ovog kola u Vrapčićima su se sastali bivši Premijerligaši Velež i Travnik. Domaćima koji se bore za opstanak, te gostima koji imaju ambicije da se vrate u elitu bh. fudbala su bili prijeko potrebni bodovi. Ipak, preko 3.000 gledalaca je nije imalo baš šta da vidi jer su mreže ostale netaknute.

Utakmica preokreta je odigrana u Banovićima, gdje je Budućnost ugostla Bratstvo iz Gračanice, gosti su preko Dijabanga stekli rezultatsku prednost. Do 81 minute rezultat je bio,0:1, da bi u toj minuti na 1:1 poravnao iz penala, Trumić, u u nadoknadi izgubljenog vremena, Šehić je donio vrijedna tri boda svojoj ekipi, za 2:1.U Orašju domaći su u 20. minuti poveli golom Zorana Brkovića, tri minute prije kraja prvog poluvremena, gosti su preko Mirze Mustedanagića poravnali na 1:1, za veoma vrijedan bod Bišćana.

U Goraždu kao i u Vrapčićima mreže su mirovale, gdje je gostovala Zvijezda iz Gradačca. Iskusni Bajro Spahić je svojoj ekipi Rudara koji je ugostio Radnički iz Lukvavca, donio tri velika boda.

U nedjeljnim utakmica, GOŠK iz Gabele je bio gost ekipi Novog Travnika u Bugojnu, što su Gabeljani iskoristili i zabilježili pobjedu od 4:1 i došli do treće pozicije na prvoligaškoj tabeli.

Drugu utakmicu su odigrali debitanti u Prvoj ligi FBiH, domaća Sloga je u Siminom Hanu ugostila sarajevsku Bosna Semu. Domaćini su zabilježili pobjedu od 2:1, ali su postgli sva tri gola na utakmici.

U ovom kolu postignuto je 14 golova, sudije su pokazale 32 žuta kartona, ukupno je bilo 5.150 gledalaca, što je rekord u ovom prvenstvu, a najviše ih je bilo u Vrapčićima, 3.000.

Idealni tim 16. kola: Vasilije Kolak (Zvijezda), Ibrahim Hrvat (BosnaVisoko), Sanel Kovač (Travnik), Mirza Mustedanagić (Jedinstvo), Alija Čulov (Bosna Visoko), Denis Zvonić (Velež),Jasmin Jaranović (Budućnost), Jasmin Šuntić (Goražde), Bajro Spahić (Rudar), Mirsad Ramić (GOŠK), Nermin Šehić (Budućnost).

Goražde-Zvijezda 0:0 ,

Novi Travnik-GOŠK 1:4, (Miličević 74'/Ramić 45'+1, 78’, Bošnjak 34’, Mišić 67’).

Parovi 17. kola 11. i 12. mart 2017. Bihać: Jedinstvo- Velež, Visoko: Bosna-Bosna Sema, Kakanj: Rudar-Sloga (SH), Lukavac: Radnički-Budućnost, Travnik: Travnik-Novi Travnik, Gradačac: Zvijezda-Čapljina, Gabela: GOŠK- Goražde, Gračanica: Bratstvo-Orašje.