NK Bosna vlasnik dva nepopularna rekorda i nalazi se na pretposljednjem mjestu

b 800 600 0 10 images stories nogomet tabelavjecita

Ekipa portala Korner.ba odlučila je zaviriti u knjige historije najelitnijeg nam fudbalskog takmičenja koje se na čitavoj teritoriji igra od 2002. godine. Iako često okićena negativnim atributima i lošim rejtinzima kuća koje ocjenjuju fudbalske lige u Evropi, Premijer liga BiH je naše najkvalitetnije takmičenje koje katkad zna ponuditi dobar fudbal, proizvesti kvalitetne pojedince koji zaigraju u najjačim ligama svijeta te zabaviti publiku bizarnim situacijama. U ovom istraživanju donosimo vam zanimljive podatke o svim timovima koji su igrali u najjačem rangu od njegovog formiranja 2002. godine.

Od sezone 2002/03 pa do aktuelne 2014/15 (uključujući i jesenji dio ove sezone) učešće u ligi uzele su 33 ekipe. Do sada je odigrano 3140 mečeva na kojima je zvanično postignuto 8045 golova. Treba napomenuti da je mnogo utakmica u 12 i pol sezona registrovano rezultatom 3:0. Gledajući konačnu statistiku postizano je 2,56 golova po utakmici te je po tom parametru naša liga poprilično atraktivna. Najveću pobjedu ostvarila je ekipa Leotara u šampionskoj sezoni 2002/03 nad ekipom Bosne iz Viskog rezultatom 0:9. Zanimljivo, Leotar je u sezoni 2010/11 poražen od Željezničara na Grbavici rezultatom 8:0 što je drugi najveći rezultat u historije Premijer lige.

Samo pet klubova igralo sve sezone, Željezničar najuspješniji, Sarajevo najefikasnije

Kada je u pitanju vječna tabela PLBiH najviše bodova sakupila je ekipa Željezničara – 697 – samo dva boda više od najljućeg rivala, ekipe Sarajeva. Široki Brijeg je na trećem mjestu sa 687 bodova, a četvrti Zrinjski je osvojio ukupno 635. Čelik na petom mjestu sa 520 bodova zatvara krug klubova koji su igrali u svim dosadašnjim sezonama Premijer lige BiH.

Željezničar i Zrinjski najuspješniji su kada je broj osvojenih titula u pitanju – oba tima bili su prvaci države po tri puta. Široki Brijeg u klupskim vitrinama ima dva pehara, dok su Sarajevo, Borac, Leotar i Modriča šampioni bili u jednom navratu. Pomalo bizarna je činjenica da u relativno kratkoj historiji lige čak dva šampiona države sada igraju u nižim rangovima – Modriča i Leotar. S druge strane, Borac je dva puta ispadao u niži rang dok nije postao stabilan premijerligaš koji je osvojio titulu u sezoni 2010/11.

Od ostalih statističkih parametara važno je izdvojiti činjenicu da je FK Sarajevo najefikasniji tim u historiji PLBiH sa 636 postignutih golova, tri više od Širokog Brijega i 11 više od gradskog rivala Željezničara. Klub sa Koševa je najbolji i po tome što nikada nije bio slabije plasiran od petog mjesta, dok je najslabija pozicija Širokog Brijega šesta pozicija, a Željezničar je sezonu 2008/09 završio na devetom mjestu.

Kada su u pitanju negativni rekordi lige, Bosne iz Visokog se ne ponosi činjenicom da je u svojoj jedinoj sezoni u elitnom rangu primilia čak 107 golova. Valja napomenuti da je u toj sezoni odigrano 38 kola, nakon čega je liga smanjena na 16 klubova.

Najviše ‘zlatnih kopački’ lige igralo za FK Sarajevo

Najbolji strijelac Premijer lige BiH u historiji je veteran Širokog Brijega Wagner Lago, no klub koji je dao najviše najboljih strijelaca po sezonama je FK Sarajevo. Emir Obuća je u prvoj sezoni u 38 kola postigao 23 pogotka, dok su Alen Škoro u sezoni 2003/04 i Emir Hadžić u sezoni 2012/13 za tim sa Koševa u 30 kola postigli po 20 golova, što je do sada rekord lige. Jedini fudbaler koji je dva puta bio najefikasniji u ligi je bivši igrač Slavije Darko Spalević i to u sezonama 2007/08 i 2008/09. Titulu najboljeg golgetera u sezoni 2006/07 morali su podijeliti tadašnji igrač Modriče, Stevo Nikolić i fudbaler Borca Dragan Benić.

www.korner.ba/Visoko.co.ba

Scroll to Top